Nacogdoches impresses at Maverick Relays, brings home seven first-place finishes
Posted 03 - 03 - 2014


The Nacogdoches varsity boys track and field team finished third and the Lady Dragons finished sixth competing against 10 other schools on Thursday, Feb. 27, at the Maverick Relays in Marshall.



The Dragons boasted first place finishes in shot put, discus, pole vault, 100-meter dash, 200-meter dash, and 4x200 meter relay.



The Lady Dragons varsity team grabbed three of the top six honors in both the 100-meter and 300-meter hurdles, including first place in the 300-meter hurdles.



 Both junior varsity squads finished seventh as a team, with standout performances in the mens’ 4x100 meter relay (second place) and women’s shot put (fourth place).



A comprehensive list of accolades is provided below.



Nacogdoches will head to Longview on March 7, for the Lobo Relays.



 Maverick Relays – Results (Feb. 27, 2014)



 



JV BOYS: 7th place team




  • 4x100 M Relay – 2nd place, 44.94 (*First place – 44.31)


    • Sam Morgan,


    • Jakeveon Tolbert


      • Pearce Adams


      • Bryant Williams


      • Philip Jones (Alt.)



    • 4x200 M Relay – 6th place, 1:38:00 (*First place – 1:36:61)



    • Corey Lane


    • Jaylon Maxie


    • Josh Thompson


    • Sam Morgan


    • Antowain Holcomb (Alt.)


    Discus


    • Kamron Yarbrough, 2nd place (101’-10”)


    • Colton Pool, 4th place (97’-0 ½”)


      • First place – 112’-8”




    Triple Jump


    • Pearce Adams, 5th place (37’-2”)


    • Sam Morgan, 6th place (36’-7”)


      • First place – 41’-1”




    High Jump


    • Tristan Johnson, T-5th place (5’-6”)


      • First place – 5’-8”





     JV GIRLS: 7th place team



    ·         Shot Put



    o   Lauren Lathan, 4th place (28’-3”)



    §  First place – 29’-4”



    ·         Shot Put



    o   Lauren Lathan, 4th place (28’-3”)



    §  First place – 29’-4”



              Long Jump



    §  Ahleya Brown, 5th place (13’-7”)



                  First place – 14’-10”



    ·         4x200 M Relay – 5th place, 2:06:46 (*First place – 1:56:68)



    o   Gerrah Shields



    o   Ahleya Brown



    o   Des’tiana Williams



    o   Tyra Land



     



    ·      800 M Run



    o   Dawn Colby, 6th place (2:48:30)



    §  First place – 2:39:54



     VARSITY BOYS: 3rd place




    • 100 M Dash


      • Alex Gregory, 1st place (11.25)


      • James Barnes, 4th place (11.52)


      •  




    • 4x200 M Relay - 1st place, 1:30:90


       



       




      • Alex Gregory


      • James Barnes


      • Jamar Woodard


      • Jaylon Lane


      • Jakori Pruitt-Sanders (Alt.)


      • 200 M Dash


        • Jamar Woodard, 1st place (22.64)




      • Shot Put


        • Jacob Bragg, 1st place (49’-7 ½”)


          • 2nd place – 46’-9 ½”






      • Pole Vault


        • Mason Hardy, 1st place (14’-6”)


          • 2nd place – 14’-0”






      • Discus


        • Jacob Bragg, 1st place (139’-2 ½”)


        • Brian Scott, 6th place (109’-2 ½”)


          • 2nd place – 132’-5 ½”






        • 110 M Hurdles


          • Will Glover, 2nd place (16.42)


          • Jacorey Whitaker, 5th place (16.74)


            • First place – 15.52






        • Triple Jump


          • Ken Rogers, 3rd place (41’-3 ½”)


          • Tay Forest, 5th place (41’-2”)


            • First place – 44’-6 ¾”








        • Long Jump


          • Ken Rogers, 4th place (20’-3 ½”)


          • James Barnes, 5th place (19’-4 ½”)


             GIRLS VARSITY: 6th place



             



             




            • First place – 20’-10 ½”


            • High Jump


              • Jakori Pruitt-Sanders, 5th place (5’-10”)


                • First place – 6’-6”






              • 300 M Hurdles


                • Ariel Morris, 1st place (51.80)


                • Ashland Untiedt, 5th place (56.05)


                • Kasea Rodriguez, 6th place (1:00”42)


                  • 2nd place – 53:02






              • 100 M Hurdles


                • Ariel Morris, 2nd place (17.35)


                • Ashland Untiedt, 5th place (18.80)


                • Kasea Rodriguez, 6th place (19.07)


                  • First place – 15.97






              • Shot Put


                • Qymeka Jackson, 3rd place (31’-7”)


                  • First place – 33’-3”






              • Discus


                • Qymeka Jackson, 4th place (88’-3 ½”)


                  • First place – 100’-1 ½”








              • 4x100 M Relay – 5th place


                • Makasha Lampkin


                • Ridaija Miller


                • Kasha Grigsby


                • Destiny Lampkin
















View More
Events
© Copyright 2005-2017 Nacogdoches County Chamber of Commerce. All rights reserved.
2516 North St., Nacogdoches, Texas 75965 (936) 560-5533
Unless otherwise noted, no part of this website may be reproduced without written permission.
Email us with questions or comments.